22 iunie 2026
20.2 C
București

Sursa foto: Google Images

Sectorul 4 își propune să mențină bulevardele dobândite de la Primăria Capitalei până la recuperarea investiției de 1,2 miliarde de lei

Sectorul 4 va păstra bulevardele preluate de la Primăria Capitalei

Primăria Sectorului 4 are în vedere menținerea în administrare a mai multor bulevarde transferate de la Primăria Capitalei, până la recuperarea investițiilor de peste 1,2 miliarde de lei efectuate din 2017. Un proiect de hotărâre care vizează modificarea deciziei privind transferul acestor artere va fi dezbătut marți în cadrul ședinței extraordinare a Consiliului General al Municipiului București (CGMB).

Modificarea Hotărârii CGMB nr. 148/2017

Proiectul propune modificarea Hotărârii CGMB nr. 148/2017, care a permis transferul unor străzi și bulevarde din administrarea CGMB – Administrația Străzilor în cea a Consiliului Local Sector 4, pentru amenajarea și reamenajarea parcărilor. Conform noii propuneri, arterele respective vor reveni în administrarea CGMB doar după finalizarea lucrărilor și amortizarea cheltuielilor efectuate de Sectorul 4.

Proiecte de modernizare și investiții

În Sectorul 4 au fost inițiate și parțial finalizate numeroase proiecte de modernizare a spațiului public, inclusiv amenajarea și reamenajarea parcărilor. Consiliul Local Sector 4 a aprobat alocarea fondurilor necesare din bugetul local și din finanțări rambursabile interne pentru aceste investiții. Documentul subliniază că aceste fonduri sunt esențiale pentru continuarea proiectelor de modernizare a infrastructurii.

Beneficiile pentru cetățeni

Inițiatorii proiectului afirmă că menținerea bulevardelor în administrarea Consiliului Local Sector 4 vine în sprijinul așteptărilor cetățenilor pentru o infrastructură modernizată, menită să reducă aglomerația și să asigure un trafic fluid și sigur. Aceasta este considerată o modalitate firească și legală de a colabora între autoritățile locale pentru îmbunătățirea condițiilor de trafic și reducerea poluării.

Solicitarea din octombrie 2025

În octombrie 2025, Consiliul Local Sector 4 a adoptat o hotărâre prin care solicita CGMB menținerea în administrare a acestor artere până la amortizarea investițiilor. Proiectul de hotărâre este însoțit de o anexă ce include 16 contracte de credit pentru amenajarea parcărilor, construirea de pasaje rutiere, modernizarea sistemului rutier, lucrări de reparații capitale și extinderea sistemului de iluminat public, cu sume totale ce depășesc 1,2 miliarde de lei.

Bulevardele vizate

Printre bulevardele transferate în 2017 se numără: Bd. Alexandru Obregia, Str. Emil Racoviță, Bd. Constantin Brâncoveanu, Bd. Tineretului, Str. Sergent Ion Iriceanu, Bd. Gheorghe Șincai, Șoseaua Giurgiului și Șoseaua Olteniței.

Concluzie

Menținerea bulevardelor în administrarea Sectorului 4 până la recuperarea investițiilor subliniază angajamentul autorităților locale de a asigura o infrastructură urbană modernizată, benefică pentru toți locuitorii Bucureștiului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

CM 2026: Spania triumfă în fața Arabiei Saudite și se impune pe prima poziție în grupa H

Rezultatul meciului Echipa națională a Spaniei a obținut o victorie...

Dans regal în culisele Curacao: Regele și Regina Olandei sărbătoresc după meciul de la Cupa Mondială

Regele și Regina Olandei în Culisele Curacao A avea un...

Revenire triumfală în națională: fostul jucător de la FCSB a cucerit titlul și este aproape de promovare!

Revenire triumfală în națională Ciprian Timiș, mijlocaș originar din Bistrița,...

Recomandări

spot_img

Din aceeași categorie

Categorii

spot_imgspot_img