Stadiul lucrărilor pe A0 Nord, tronsonul Joița-Corbeanca
Stadiul fizic al lucrărilor pe A0 Nord, lotul 1 Joița – Corbeanca, a ajuns la aproape 63%. Directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, a anunțat că circulația s-ar putea deschide până la sfârșitul anului, dacă ritmul de lucru se menține.
Detalii despre lucrări
Asocierea de constructori români și italieni, Retter-Pizzarotti, lucrează pe cei 17,5 km ai acestui tronson cu un efectiv de 650 de muncitori și 330 de utilaje. Activitățile în desfășurare includ: aşternerea asfaltului (strat de uzură), montarea parapetului metalic și a panourilor fonoabsorbante, fundațiile pentru spațiile de parcare, relocarea conductelor de gaz metan, terasamentele, consolidările și montarea elementelor pentru Sistemul de Transport Inteligent (ITS).
Lucrări complexe la nodurile rutiere
La nodul rutier cu DN1A se efectuează asfaltarea bretelelor, realizarea șanțurilor pentru evacuarea apelor pluviale, taluzări, aşternerea balastului stabilizat cu ciment (BSC) și montarea sistemelor ITS. De asemenea, se montează grinzi și se betonează plăcile de suprabetonare la podurile peste CF București-Ploiești (610 m) și peste DN7 și CF București-Pitești (760 m), care sunt cele mai complexe structuri din cadrul celor 10 poduri și pasaje de pe traseul lotului 1.
Termenul de finalizare și finanțarea
Menținerea ritmului de lucru actual ar putea permite deschiderea circulației înainte de termenul contractual, stabilit pentru aprilie 2027. Valoarea contractului, finanțat prin Programul Transport 2021-2027, este de 815,07 milioane lei (fără TVA).
Importanța autostrăzii A0
Traseul lotului 1 al A0 Nord se întinde între A1 și DN1, pe teritoriul județului Ilfov și Giurgiu, inclusiv localitățile Dragomirești-Vale, Buftea, Mogoșoaia, Corbeanca, Joița și Săbăreni. Autostrada de Centură a Capitalei (A0) este esențială pentru dezvoltarea economică a României și a regiunii București – Ilfov, care contribuie anual cu aproximativ 25% la PIB-ul țării.
Deschiderea A0 Nord până la sfârșitul anului ar putea îmbunătăți semnificativ infrastructura rutieră din zonă, facilitând mobilitatea și sprijinind dezvoltarea economică regională.




